Hikayemiz

Dünya’nın en verimli topraklarından birine sahiplik yapan İzmir’in Ödemiş İlçesi'ne bağlı İlkkurşun Köyü'nden çıkan 1000mera markamız, aslında bir çiftçilik hikayesidir. 1000’lerce çiftçiye fayda sağlayabilmek adına çıktığımız bu yolda tarım ve hayvancılığı hakkıyla ve en doğru şekilde yaparak bu yolda ilerleyerek lider çiftçi olmak ve iyi tarım yapan çiftçilerin değer zincirinde ilerleyerek son ürünleri üretmesine destek olmak istiyoruz.
Image

Toprağımız

Verimli toprak demek toprak organik miktarı%4 ve üstü toprak demektir. Ekimini yaptığımız araziler ortalama %3,5'tan fazla organik madde miktarına sahiptir. Arazilerimizin %20'si %3,5 üstünde, sadece %10'un altındadır. Bu sayede lezzeti ve doyuruculuğu yüksek ürün elde etmekteyiz. Türkiye topraklarının %90'ı %2'nin altındadır. Bu da düşük verim ve yüksek pestisit kullanımına sebep olmaktadır. Her yıl düzenli toprak analizlerimizi yaparak toprağın ihtiyacı olan mineralleri belirleyerek topraklarımızı desteklemekteyiz. Organik madde açısından %4'ün altına düşen arazileri hayvan gübresi, doğal yosun ile desteklemekteyiz.

Image

Doğal Hayvancılık

Çiftliğimizde Simmentel, Limousin, Holstein ırklarının yetiştiriciliğini yapmaktayız. Sürülerimiz yağışların artması ile birlikte yeşeren İlkkurşun meralarında gezerek doğal olarak besleniyorlar. Hayvanlarımıza hormon takviyesi yapmıyoruz veya gelişmesini destekleyici besin takviyeleri vermiyoruz. Meraların kendini yenilemesi için bıraktığımız yaz aylarında ise kendi topraklarımızda yetiştirdiğimiz yonca, fiğ ve mısırları tüketiyorlar. Hayvanlarımızı kafese kapatmıyor, onların yaşamına saygı gösteriyor ve onlara iyi davranıyoruz.

Image

Sürdürülebilirlik

Bitkisel üretim yaparken en hassas olduğumuz nokta doğal kaynaklarımız. Tarlalarımızda akıllı tarım istasyonları kullanıyoruz. Toprağın altından, toprağın yüzeyine kadar nem, sıcaklık gibi tüm değerleri anlık takip ediyor ve doğru zamanda doğru sulama yapıyoruz. Su her geçen gün çok daha değerli olurken topraklarımıza damlama sulama sistemleri kuruyoruz. Damla sulama yaptığımız arazilerimizde kullandığımız sulama borularını her sene geri dönüşüme vererek, sürdürülebilirlik için var gücümüzle çalışıyoruz. Büyükbaş hayvanlarımızın gübrelerini organik gübreye dönüştürerek kendi tarlalarımızda doğal gübre olarak kullanıyoruz. Böylelikle organik madde miktarı yüksek topraklarımızda 1000mera markası için bitkisel üretimler yapıyoruz. Hayvansal ve bitkisel üretim yaparak aslında döngüsel bir ekosistem yaratıyoruz. Sürdürülebilirliğe, gelecek nesillere iyi bir dünya bırakabilmek için çok önem veriyoruz.

Image

Akıllı Tarım

Tarlalarımızdaki gelişimi yalnızca çıplak gözle değil, uydu görüntüleri ile de takip ediyoruz. İyi durumdaki bir tarla yeşil gözükürken böcek saldırısına uğrayan bir tarlada kırmızılıklar görünmektedir İstasyonlarımızın olduğu tarlalarımızda zararlı böcek takibini yapabildiğimiz feromen cihazları da bulunmaktadır. Bu cihaza gelen böcekler anlık olarak takip edilmekte, hastalık risklerine karşı ürünlerimizi korumamıza olanak sağlamaktadır

Image

İş Birliği

Marka hikayemizde olduğu gibi 1000’lerce çiftçiye fayda sağlayabilmek adına tüm çalışmalarımızı Tarım Bakanlığının kurumları ile birlikte, bölgemizdeki çiftçilerle paylaşabilmek adına her yıl en az bir defa tarla günleri düzenleyerek diğer üreticilerle buluşuyoruz.